Získaný imunodeficit u mladé dívky
Dívka 14 let, jedináček, matka sledovaná pro starší věk rodičky, porod spontánně záhlavím, fototerapie 4 dny pro icterus neonatorum. Časté KHCD (katar horních cest dýchacích) a otitis media (zánět středního ucha).
Pochází z problematického manželství, rodiče se ve 2 letech věku dívenky rozvedli, zpočátku spory o dítě, neuspokojivý vztah s otcem, který má novou rodinu.
V prvním měsíci života prodělala bronchopneumonii, v 5 měsících opět hospitalizace pro těžký zápal plic. V té době bylo zjištěno snížené svalové napětí – poté hospitalizace v léčebně, cvičení Vojtovou metodou pro snížený svalový tonus, opožděná motorika, později si sedla a lezla, první krůčky udělala ve 2 letech a 2 měsících života.
Stále se opakující KHCD a bolesti v krku s teplotami, opakovaná tonsilitis acuta (angína) a otitis media, časté opakování antibiotické léčby.
V 5. roce života prodělala EBV – infekční mononukleosu s nutností hospitalizace na infekční klinice s následnou imunodeficiencí, poprvé zachycena neutropenie – nižší počet bílých krvinek.
V předškolním věku časté nucení na močení, noční pomočování, ale bez prokázané příčiny infekčního agens, příčina psychosomatická.
Nástup do školy – dívenka nevydržela ve škole v kuse déle než týden pro recidivující respirační infekce, opakované užívání širokospektrálních antibiotik.
Přibližně v 8. roce věku zjištěna bílkovina v moči, dysurie a polakisurie, časté nucení na močení. Opakované ATB při léčbě urologických problémů. Následně i gynekologická léčba pro opakované výtoky – zjištěn streptokok, stafylokok a candida albicans. Opět opakovaná terapie antibiotiky a antimykotiky lokálně i systémově. Přetrvávající bolesti břicha a podbřišku, zvýšená plynatost, sklon k obstipaci, při ATB léčbě naopak řidší stolice. V 10. letech, po několikeré kombinaci antibiotik, pseudomembranosní syndrom se subileosním stavem. Zjištěn „syndrom děravého střeva“ neboli „leaky gut syndrome“, syndrom zvýšené propustnosti střev.
Poslední 3 roky opakující se časté KHCD, hypertofie patrových tonsil a adenoidní vegetace. Opakované streptokokové infekce, hnisavé afty a herpetické bolestivé opary na rtech.
Provedeno alergologické a imunologické vyšetření, alergie vyloučena, zjištěny vysoké titry protilátek proti EBV a CMV – jiná virologie nevyšetřena, zjištěna neutropenie – snížen počet neutrofilů,zvýšený počet lymfocytů B a monocytů.
Na imunologii nasazena léčba Bronchovaxom a Ribomunyl, Luivac – bez valného klinického efektu.
Poslední 2 roky bolesti hlavy až migrenosního charakteru, časté bolesti v krku, subfebrilie až febrilie, ve školním kolektivu byla max. týden, než opět onemocněla.
Obvodní pediatrička si již s dívenkou nevěděla rady, v loňském školním roce měla obrovské absence ve škole, proto byla schválena domácí školní výuka a dívka jen docházela do školy na přezkoušení, sama dětská lékařka doporučila zkusit alternativní léčbu.
Objektivní nález v září 2017, první návštěva u mě: Štíhlá drobná dívenka, astenická, bledý kolorit kůže, zimomřivá. Inteligentní, dobře se učí, baví ji kreslení a cizí jazyky, moderní hudba. Stěžovala si na bolesti v krku, bolest hlavy v oblasti sinusů, celkovou únavu a nechutenství. Měla mírně zvětšené krční uzliny pod čelistí a podél kývačů, chladná opocená akra, kousala si nehty od raného dětství, trpěla trichotyllománií – chorobné vytrhávání vlastních vlasů, dále doznívající herpetická lése na horním rtu u pravého ústního koutku, popraskané bolestivé koutky úst, hrdlo – měla hypertrofické tonsily, bez eflorescencí, hrdlo mírně zarudlé, stále posmrkávala. Bříško měla klidné, palp. citlivé v epigastriu a v podbřišku, zatím nemenstruovala.
Navržená terapie:
Vzhledem k tomu, že test z moči prokázal výrazný nedostatek vitaminu C, v první řadě jsme suplementovali avitaminosu C infusní nitrožilní aplikací vitaminu C 15 g 6x po týdnu spolu s Glutationem 1200 mg, komplexu vitaminů skupiny B a CDP cholinu – Citicolin 1 g – což je biogenní látka s neuroprotektivním účinkem. Dále p.o. vitamin D3.
Souběžně jsem doporučila aplikovat autopatii. Vzhledem k tomu, že dívka měla zprvu odpor k preparátu ze sliny , začaly jsme s autopatií 1. týden DV (dech s varem) 3 l denně spolu s Pránou 5 ve druhé lahvičce 3 l obden, druhý týden 4 l DV obden, a Pránu 5 obden 3 l. Po čtrnácti dnech došlo ke zhoršení stavu: rýma, vykašlávala hleny, výtok… což jsem vnímala jako reverzní symptomy, léčivou krizi, protože dívka neměla teploty a markery zánětu byly laboratorně velmi nízké oproti hodnotám, kdy bývala opravdu nemocná. A také se necítila tak schváceně, bohužel lékařka radši opět podala širokospektrá antibiotika. Na 10 dní byla autopatická léčba přerušena na žádost maminky a pokračovaly jsme po dokončení ATB léčby. Nyní už byla dívenka svolná i ke slině a aplikovala SDV (slina dech var) 6 l 2x týdně, střídavě s Pránou 5 4 l 2x týdně a další týden SDV 7 l 2x týdně a Prána 5 5 l 2x týdně. Postupně se výtok zlepšil, vykašlávané sputum se ze žlutavého změnilo v čiré až bělavé, zahojily se koutky úst, zlepšilo se trávení, nadýmání, zmenšily se uzliny.
Další měsíc byla maminka služebně 14 dní pryč a dívenka si dělala autopatii sama s přihlížením babičky a jak sama říkala, protože jí bylo lépe, trochu lajdačila, dělala si SDV 1-2x týdně a taktéž Prána 5 1-2x týdně.
Po cca 3 týdnech se vrátila z víkendu od otce citově velmi rozladěna, vyčítala matce, proč ji vůbec porodila. Doporučila jsem zkusit Pránu 1 a Pránu 2 po 6 l a pozorovat. Poměrně rychle se uklidnila a udávala, že se jí v hlavě jakoby zklidnilo vlnění, jakoby začala pravá a levá hemisféra mozku spolu lépe spolupracovat, jako kdyby se tam nějaké spoje propojily. Doporučila jsem opět zkusit Pránu 1 a 2 opět 6 l a pozorovat, vnímat, co jí připadá lepší. A po tuto dobu nedělat AP ze sliny ani dechu. Po 14 dnech mi matka sdělila, že dceři více vyhovuje Prána 2 a 14 dní dělala 2x týdně 8 l a 14 dní 2x týdně 10 l. Ke konci třetího měsíce jsem matce poradila, jak udělat střevní nosodu, dcera se přípravy odmítla účastnit, takže matka sama odebrala vzorek dceřiny stolice a v lahvičce po slině a dechu připravila s rouškou na ústech a v rukavicích dceři střevní nosodu z 15 l. Druhý den měla dívka několikrát řidší světlou stolici, ale břicho ji už nebolelo a celkově se necítila špatně, naopak.
Dívka na kontrole po třech měsících cítila nárust energie, několikrát večer hůř usínala. Měla větší chuť k jídlu, za 3 měsíce přibrala 2 kg.
Pokračovaly jsme s autopatií další 3 měsíce se dvěma lahvičkami – v jedné SV a v druhé střídala Pránu 2 a Pránu 5. AP z DV po týdnu 8,10,12 a 14 l dělal 1-2x týdně, jak to cítila a jak se jí chtělo. Pránu 2 si připravovala 1x týdně 12 l a Pránu 1 z 15 l.
Kontrola za 6 měsíců:
Za uplynulého ½ roku byla „jen“ třikrát „nemocná“ a celkově za tu dobu chyběla celkem „jen“ 4 týdny , oproti tomu, že před léčbou AP nebyla schopná být ve škole vcelku víc jak týden. Krevní obraz se zlepšil, přetrvávala jen laboratorně lehká neutropenie, počet monocytů a lymfocytů byl v normě. Přibrala celkem za ½ roku 4 kg a na gynekologii na ultrazvuku se dozvěděla, že již jí zrají Grafovy folikuly a brzo začne menstruovat (bylo jí téměř 15 let).Pokračovaly jsme dál v autopatii – opět 2 lahvičky na Pránu a DV. AP z DV opakovala 1-2x týdně 16 l a Prána 2 až 20 l, 1x za 14 dní si udělala Pránu 5 18 l. Nosodu ze stolice již odmítla dělat a takhle jí nastavený systém vyhovoval.
Kontrola za 9 měsíců:
Laboratorní testy se zcela normalizovaly, začala se věnovat mimoškolním aktivitám a úspěšně složila přijímačky na střední školu. 1x měsíčně měla příznaky virosy, které již nevyžadovaly ATB léčbu, k autopatii si přidala lipozomální vitamin C a začala se zajímat o makrobiotické zásady stravy, maminka ji v tomto směru podporovala. Zcela přestala jíst bílý cukr, mouku, sladké mléko, brambory a lilkovité rostliny. Našla si kamaráda. K 15. narozeninám dostala vymodlené štěně a s přítelem chodili na cvičiště. Maminka si udělala všechny tři kursy autopatie a nyní občas zavolá, když se chce poradit jak dál s AP.
Tento případ byl přednesen na konferenci Autopatie 2019