Únavový syndrom, alergie, polinosa
Tento příspěvek byl přednesen autorkou na loňské konferenci.
Muž ve středním věku, realitní makléř, rekreačně sportuje – parkur, trekking, alpské lyžování. Nekuřák, normostenik, alkohol příležitostně, káva 2-3 šálky denně. Od dětství pozvolně narůstající polyvalentní alergie – pyly, prach, roztoče, srst koček. Léky – PNC řada, Biseptol.
RA: Otec byl též od mládí atopik s projevy ekzému, astma bronchiale a polinosa.
SA: Bydlí v panelovém domě, snaží se stravovat racionálně, domácí zvířata nemají vzhledem k alergii na srst.
OA: Narozen v termínu, kojen 4 měsíce, v kojeneckém věku projevy atopického ekzému – především tváře, předloktí, kubity, bříško, podkolenní jamky – který do 3 let vymizel, pak běžné dětské nemoci, jinak udává, že byl celkem zdravé dítě. Zhruba v 11 letech prodělal atypickou angínu s lehčím průběhem, nereagující na ATB, později zjištěny protilátky svědčící pro prodělanou CMV mononukleosu. Ve 14 letech poprvé příznaky polinosy, alergické konjunktivitidy- slzení, pálení očí, vodnatá rýma, kýchání, zánět spojivek – hlavně při květu vrby, jívy a břízy, trvající akutně měsíc, mírnější projevy polinosy po celou sezonu květu lučních a lesních bylin a stromů. Od té doby sezonně každý rok, dle modulace léky s větší či menší intenzitou. Ve 21 letech prodělal infekční mononukleosu, od té doby zhoršení polinosy a každoročně na jaře a podzim únavový syndrom.
Laboratorně: Kožní prick testy silně pozitivní na pyl bříz a vrby jívy, dále travin, roztoče a srst koček, v KO eosinofilie 8% a pozit. protilátky proti EBV, svědčící, že EBV (EB virus) je v těle stále aktivní.
Věnuje se rekreačně parkurovému skákání, běhání v přírodě a velmi rád lyžuje. Přišel v listopadu 2018, že ho polinosa na jaře a v létě omezuje, dále že vnímá neobvyklou únavu psychickou i fyzickou, nezávislou na vypětí v práci, spíše sezonně jaro/podzim a že děti by si přály domácího mazlíčka – kočku nebo pejska, případně činčilu, morče…ale bojí se, aby se alergie nezhoršila a nemuseli dát potom mazlíka ze zdravotních důvodů pryč.
O autopatii se dozvěděl z internetu a zaujalo ho to, dávalo mu smysl, že napotencovaná informace vlastního těla opraví tělesné pochody a napomůže navrátit zdraví.
Listopad 2018 – úprava stravy, omezení cukrů, kravského mléka a mléčných výrobků, uzenin, na doporučení si přes vánoce přečetl knížky o autopatii – Uzdrav se autopatií a Autopatie – cesta k tělesné a duševní harmonii – a od ledna 2019 se začal autopatii věnovat naplno.
Střídal VS (vařená slina) a VD (vařený dech) obden, po týdnu, počáteční ředění 4 l , po 14 dnech 6 l, 2x týdně, opět střídat po týdnu. Během měsíce se cítil vitálněji, dobře spal, cítil se klidnější, neměl už potřebu kávy večer. Po ránu se cítil trochu zahleněný, ale vykašlal něco hlenů a pak už se mu dobře dýchalo.
V únoru jsme pokračovali 14 dní 8l VD 2x týdně, ke konci února pozoroval na místech, kde měl jako dítě ekzém, sušší a drsnější pokožku. Přechodně svědění konečníku asi týden. Pokožku mazal kvalitním vepřovým sádlem a doporučila jsem Cicaderma mast.
V březnu v přírodě zareagoval na pyl kočiček slzením a kýcháním, zvýšili jsme AP z VD na 10 l, 2x týdně. Projevy byly oproti minulým sezonám daleko mírnější, antihistaminikum Aerius si vzal jen v přírodě a víceméně preventivně. Celkově se cítil lépe.
Na konci března , kdy byla AP lahvička po třech měsících používání téměř „vyčerpaná“, doporučila jsem AP ze střevní nosody 6 l 2x po týdnu a lahvičku vyhodit. Projevy suché kůže a ekzému vymizely.
Od dubna měl novou AP lahvičku a pokračoval s AP z VD týden na 10 l a od dalšího týdne 12 l VD. Na pyl kočiček a břízy zareagoval přeci jen více alergicky – slzení, kýchání, vodnatá rýma – ale nepociťoval únavu jako předešlé roky, opravdu se cítil víc vitální. Doporučila jsem přidat FRM GUNA Allergy sprev 2 x 20 kapek a při vycházce do přírody mít s sebou Allergy treet a mikroimunoterapii 2L Alerg 1 cps pod jazyk denně. Projevy alergie byly opravdu velmi únosné, v porovnání tak 1/3 symptomů oproti předešlým letům.
Pokračoval AP VD v květnu 14 l 1x týdně a červnu 16 l 1x týdně. Do konce června pokračoval v AP, na konci června ukončil AP preparátem z ND (nevařeného dechu) 20 l a lahvičku zahodil. V červenci AP přerušil, že jede do zahraničí do hor, na kola a pak na jachtu a že s sebou lahvičku brát nechce. Že AP přes léto přeruší, ale že bude pokračovat zase na podzim. Pokračoval preparáty FRM Guna a mikroimunoterapie 2LAlerg, 2LEID a 2LMici a ozval se v polovině září 2019, že léto proběhlo bez komplikací, vzal si jen výjimečně antihistaminikum Aerius a s novou lahvičkou pokračoval od 14 l VD 1x týdně, po 14 dnech 16 l VD 1x týdně.
Celý podzim se cítil vcelku dobře, únavu nepociťoval, jen po velkém fyzickém vypětí, ale to mu přišlo vcelku normální, alergické projevy mírné a jen při expozici alergenu – při sušení sena apod.
Do konce prosince 2019 pokračoval v AP 16 l VD a pak si s koncem expirace lahvičky vyrobil střevní nosodu a napotencoval 10 l.
Při kontrole na alergologii stále pozitivní kožní testy, ale menší kožní reakce, biochemie a KO bez patologií.
V současné době pokračuje v AP 18 l ND 1x týdně až 1x za 10 dní a tato potence mu vyhovuje, současně bere Colenter LD, čili lipozomální kravské kolostrum, Lipo C Askor forte , tedy lipozomální vit. C a preventivně Guna Allergy prev. Cítí se dobře, energie dobrá, dobře spí a ačkoliv jsou kolem něj všude virosy, i v rodině, on prochází bez problémů.