Léčba akutní infekce u dětí
Tento příspěvek byl přednesen 30.ledna na online konferenci Autopatie 2021
Dobrý den přeji, vážení posluchači. Nejdříve chci poděkovat panu magistru Čehovskému za pozvání k této konferenci. Jsem ráda, že se mohu zúčastnit i svým příspěvkem.
Můj letošní referát nebude dlouhý. Od roku 2019, kdy jsem vystupovala na konferenci v Praze se samoléčbou tinitu a s použitím autopatie po očkování u vnoučat, při nachlazení, při úrazech a také při alergii dcery, se mnoho zásadního nezměnilo.
Nadále používáme v rodině autopatii na akutní potíže, na zvládání očkování i na zklidnění psychiky. Někdy je autopatie jako hlavní léčba a někdy jako součást alternativních postupů, kdy používáme současně i bylinky nebo urinoterapii.
Novější a překvapivou zkušenost s autopatií jsme s dcerou získaly vloni v létě při léčbě akutního střevního onemocnění jejích dětí, které u nich propuklo současně.
Uvedu jen, že děti byly v létě 2020 ve věku – chlapec 4,5 roku a děvče 2,5 roku.
Přijela jsem jedno červencové pondělí k dceři na pár dní na návštěvu a již v autě jsem se dověděla, že vnouček ráno zvracel. Po celý den byly ale obě děti činorodé, veselé a v pohodě. Vše začalo v pondělí v podvečer.
Pondělí (1. den): Chlapci začala kolem 17 hodiny růst teplota. Bolela ho hlava, stával se malátný. Dostal od dcery na bolest hlavy Nurofen a daly jsme obě děti spát. Vnouček však neusínal a bolelo ho bříško.
Ve 21 hodin měl již horečku 39,4°C, průjem a zvracel. Dostal studený zábal na nožičky, avšak horečku se nám výrazně srazit nepodařilo. A navíc se v noci s potížemi přidala i vnučka. Opět vysoká horečka nad 39°C, zvracení, bolest bříška, průjem až vodový, a tak to šlo až do rána na střídačku u obou dětí. Po podání tekutin většinou přišlo silné a okamžité zvracení. Zvažovaly jsme i pohotovost. Doposud jsme netušily, co se děje, zda něco nesnědly nebo čím se mohly obě nakazit.
Úterý (2. den): Až nad ránem se nám podařilo udělat postupně oběma dětem autopatii – slina dech var 3 l (SDV).
V průběhu dalších tří hodin se jejich stav výrazně upravil. Děti se trochu prospaly, zvracení ustalo a teplota oběma klesla jen na zvýšenou.
Vnučka byla dokonce kolem poledne již úplně bez teplot. Průjem však zůstal. Pro jistotu a vyřešení příčiny jsme děti odvezly k obvodní lékařce, kde jim byly odebrány stěry z konečníku a poslány do laboratoře.
Já měla obavy, že se jedná o salmonelu, ale nikdo jiný v rodině potíže neměl. Jídlo jsme s dcerou vyloučily, děti nejedly nic, co by mohlo takové rekce vyvolat.
Jediné vysvětlení v tu chvíli dávala nedávná koupel v přírodní nádrži, kde se oběma dětem při hrách podařilo loknout si vody.
Středa (3.den): Děti se začaly rychle zotavovat a byly už téměř v pořádku.
Čtvrtek (4.den): Zdravotní stav dětí byl už bez známek nemoci, jen stolice byla zatím řidší.
Pátek (5.den): Ráno kontakt s lékařkou, výsledky testů z laboratoře, u obou děti byla zjištěna přítomnost kampylobakterie, která vyvolává akutní průjmové onemocnění.
Pokyny od lékařky: Po dobu trvání příznaků nemoci je nutná izolace, zvýšený pitný režim pro zamezení dehydratace a ztráty minerálů a přísná dieta. Kontrolní stěry za 4 týdny. V případě přetrvání pozitivního nálezu nemohou děti do kolektivu a je třeba dále dbát zvýšených hygienických opatření.
Následně volali i z hygienické stanice a pátrali po příčině nákazy, která jim byla nahlášena z laboratoře. Z jídla se nákaza nepotvrdila, takže v ůvahu připadala jenom voda v přírodní nádrži. Dle informace z hygienícké stanice trvá obvykle léčba a po ní následně i pozitivita (ve stěrech) 4-6 týdnů.
Hned po sdělení infromace, že se jedná o tuto nákazu, začala dcera opětovně s autopatií.
Vrátila se u obou dětí na 1,5 l SDV, i když byly děti již dle projevů zdravé. A dále s autopatií pokračovala denně.
Sobota (6.den) – SDV 1,5 l.
Neděle (7.den) – SDV 3 l.
- den – SDV 3 l.
- den – SDV 3 l.
- den – přestávka s autopatií.
- den SDV 4,5 l. Konec podávání autopatického preparátu.
Dcera si vyžádala mimořádně kontrolní stěry, které byly k našemu překvapení už negativní.
Nevěřily jsme tehdy vlastním očím, děti měly negativní stěry za patnáct dní od sdělení a určení původce nákazy. A to jen díky autopatii.
Shrnutí: První dávka autopatie (SDV 3 l), která byla podaná hned v úterý, tedy 2. den po objevení se příznaků nemoci, snížila u obou horečku a zastavila zvracení. Nezastavila však úplně průjem, ten se upravil postupně samovolně do dvou dnů. Celkově toto první podání autopatie přispělo k rychlému zotavení a vymizení téměř všech příznaků.
Další dávky autopatie (viz výše) byly nasazeny až po výsledcích z laboratoře, cíleně po zjištění kampylobakteriózy. V té době byly děti již bez teplot a kromě řidší stolice vypadaly zdravě a i se tak cítily.
S použitím autopatie byl u obou dětí návrat do plného zdraví velmi rychlý, což dokládají i konečné výsledky z laboratoře, ve srovnání s předpokládanou dobou rekonvalescence 4 až 6 týdnů.