Autismus, chlapec 10 let
Chlapec narozen předčasně v 34. týdnu fyziologického těhotenství pro předčasný odtok plodové vody a rizikový porod po úrazu matky v době těhotenství – pád ze schodů. Porodní váha 2450 g, poporodní adaptace v normě, poporodní žloutenka bez nutnosti fototerapie.
Kojen jen 3 měsíce, poté přechod na umělou výživu pro nedostatek mléka u matky. Oba rodiče zdrávi, starší sestry zdrávy. Od narození zvýšeně dráždivý, plačtivý.
Očkování dle očkovacího kalendáře, po všech vakcínách vždy výrazný neklid, podrážděnost, pláč, zarudnutí, bolestivý otok v místě vpichu, vysoké teploty 2-3 dny.
Odchylky ve vývoji začali rodiče pozorovat v batolecím věku, kdy nekomunikoval a hrál si jen s medvídkem a liškou – s plyšáky. Celkově nechtěl komunikovat, když mu bylo něco odepřeno, rozrušil se a opakoval stereotypní chování – nejčastěji „klencákoval“ – houpal se vsedě dopředu a dozadu, narážel zády do zdi a vydával stereotypní zvuky.
Od malinka špatná chuť k jídlu, jí jen určité potraviny, odmítá veškeré “barevné” ovoce a zeleninu, preferuje suché těstoviny a rýži.
V řeči se opožďoval, opakoval jen pár slov, měl svůj vlastní žvatlavý žargon, s dětmi si nechtěl hrát, stranil se kolektivu, vyhledával přítomnost dospělých lidí. Ve svém pokoji stále chodil dokolečka, vykonával monotonní pohyby, na oslovení nereagoval. Stále častější ataky vzteku na sebemenší podnět, pak pláč. Sebepoškozování – kousal si nehty, kousal se do ruky, mlátil hlavou do zdi a dveří, schválně padal z výšky na zem. V noci stavy úzkosti, musel mít stále rozsvícenou lampičku, i v noci kontroloval prostor pod postelí. Pokud poslouchal pohádku, intenzivně reagoval na vypjaté pasáže.
Odmalička si nejraději hrál sám,monotónně si povídal se svými oblíbenými plyšáky, v kolektivu se stranil. V rozčilení dokázal uhodit i sourozence, maminku, kousal si vlasy a stále nosil své oblíbené hračky, které chránil, u sebe. Kdokoliv mu je chtěl vzít, vyvolalo to agresívní obranu.
Povídal si sám pro sebe, na oslovení reagoval jen když se mu chtělo, pokud poslouchal, tak napodoboval melodii a intonaci řeči – jako papoušek.
Zajímavé bylo, že rodičům vývoj jejich dítěte připadal normální, ačkoliv obě dcery se vyvíjely jinak, rodiče naopak uvítali, že je tak hodný, že si hraje sám a nikoho nepotřebuje, a že se mu jenom nechce mluvit. Do pěti let byl s maminkou a s babičkou doma, pro častou nemocnost ho ani nedávali do kolektivu, matka pracovala z domova a vyhovovalo jí, že je takový samotář…
Rozdíl si plně uvědomili až v předškolním věku, kdy ho chtli dát poslední rok před první třídou do školky a vyhledali lékaře. Doporučen odklad školy.
V 7 letech se s ním začala maminka učit, dokázal malovat – ale maloval monotónní obrázky – hory, oblohu, mraky… stále dokola, měl záchvaty, kdy čmáral jen tak čmáranice, pak tendence čmárat i mimo papír, po stole, zemi, po nábytku, zdech, pokud mu je bráněno, ataky vzteku.
Provedeno imunologické vyšetření, intolerance lepku a kravského mléka nepotvrzena, bez výraznější imunopatologie, pouze potzvrzen atopický ekzém.
Rodiče s ním absolvovali vyšetření na EAV – zjištěna zátěž očkovacími látkami, zátěž glií a alergie, včetně potravinové alergie, ačkoliv na imunologii toto nebylo zjištěno.Vyšetření bylo obtížné, pouštěl elektrodu, nevydržel sedět, odbíhal a točil se kolem vlastní osy, napodoboval letadlo a vyžadoval své plyšáky.
První návštěva u mne v jeho 8 letech – říjen 2014
Ve svých 8,5 a 9 letech absolvoval 2 x cyklus 40x expozici v HBO přetlakové komoře během 1,5 roku, spolu s autopatií.
Nnejdříve vařená slina 2x týdně od 2 do 4 l. Během 1. roku zlepšen ekzém a poměrně časté katary HCD, chlapec se na kontrolách již křečovitě nedržel maminky u nohy a byl schopen i chvilkami navázat oční kontakt, když chtěl, podal i hračku, ukázal na předmět – chvíle, kdy komunikoval a nebyl „ve svém „světě” se prodlužovaly. Po druhé sérii 40x expozice v barokomoře jsme začali s autopatií z prány 5 , 2 x týdně, nejdříve 2, pak 3 a poté 4 litry, došlo ke zlepšení ve vnímání, k očnímu kontaktu a komunikaci s okolím, když získal důvěru k okolí. V barokomoře vydržel expozici 60 min, pro jeho drobný vzrůst byla v komoře spolu s ním maminka, které ležel na břiše.
Osvědčila se nám kombinace autopatie 2 lahviček současně – 1-2x týdně vařená slina , ale maximálně do 6 l, při pokusu jít na 8 litrů velké zhoršení – neklid, úzkosti, zhoršení ekzému. Pak 1-2x týdně dech var, také 2-4 l. Dělali jsme také autopatii ze stolice – srovnalo se trávení, větší chuť k jídlu, menší plynatost, stolice pravidelnější, výrazné zlepšení atopického ekzému. A paralelně s tím autopatie z prány 1 nebo 5, také do 6 litrů, také 1-2x týdně. Maminka hodně dává autopatii intuitivně, jak to cítí, a vše si vzorně zapisuje.
Chlapec po 2 letech aplikace autopatie při kontrole po chvilce komunikuje, odpovídá, ale jen na to, co ho zajímá, když se po něm chce něco, co se mu nelíbí, uzavírá se do svého světa a odmítá spolupracovat, nekomunikuje. Pokud se s ním ale komunikuje tak, že získá důvěru a baví ho to, začne spolupracovat a vyhoví požadavkům,odpovídá, ukazuje obrázky, ukáže drobné dovednosti.
Pokud bychom ho chtěli donutit spolupracovat s terapeutem, vychovatelem, když se mu něco nelíbí, nebo nechce, neuspějeme a on upadá do apatie nebo vzteku nebo stereotypního pohybu, než zase získá jistotu, že není ohrožen.
V současné době navštěvuje speciální školu, má osobní asistentku a když se cítí v bezpečí a v pohodě, je schopen komunikovat s okolním světem a neuzavírat se do své ulity. Mluví již srozumitelná slova a dokáže kreslit poznatelné, smysluplné obrázky, lépe se s ním dá dorozumět, na konzultace se těší.
Autopatii jsem ještě doplnila homeopatiky Stramonium 1x týdně 30 CH a Gelsemium obden 9 CH a preparáty FRM GUNA – Awareness a Cell a Brain.
Myslím, že za 2,5 roku jsme udělali hromadu práce a u chlapce došlo k výraznému zlepšení po všech stránkách.