Autopatie pro aktivní životní styl a sport
Autopatie je především vnímána jako účinná informační léčebná metoda, kterou využívají k samoléčbě lidé s chronickými obtížemi nejrůznějšího druhu (ekzémy, astma, chronické záněty, neurodegenerativní poruchy, nádorová onemocnění, špatná nálada, apod). Kořeny jejího vzniku jsou v klasické konstituční homeopatii. Jedná se o metodu stimulace vitální energie, čchi, prány. Ať už má tato nezbytná jemná informační složka člověka jakékoliv jméno, v Číně, Thajsku, Japonsku, Indii a v dalších zemích se o ní ví už tisíce let a je chápána jako energie oživující vše živé včetně lidského těla. Je však během života neustále narušována různými vnějšími vlivy. Stresem, zraněními, viry a bakteriemi, chemikáliemi, u sportovců či těžce manuálně pracujících lidí fyzickou činností na hranici vlastních možností.
Tuto životodárnou energii je třeba tedy posilovat, a k tomu tradičně slouží metody, které se odjakživa zabývají ovlivňováním vitální energie: akupunktura, ajurvéda, meditace, jóga, homeopatie a další. Autopatie však v některých ohledech může přesahovat limity těchto metod. Její hlavní předností je velká jednoduchost, a to při zachování silné účinnosti. Lidé si autopatický preparát vyrábí nenáročným způsobem sami doma z vlastní tělesné informace (může to být slina, kapénky dechu ap.), která se naředí vodou ve speciální lahvičce tradičním homeopatickým způsobem, a to až do jemnohmotného stavu, kde působí také organizující životní síla. Následně můžeme pozorovat po aplikaci tohoto preparátu efekt, spočívající ve vyladění psychiky, v lepším hojení ran a zranění, v efektivnější regeneraci po zátěži a v léčbě dlouhodobých nemocí těla i mysli. A s tím ruku v ruce přichází lepší výkon ve sportu i v životě.
Nejedná se o žádnou teorii, ale o metodu navazující na homeopatickou praxi existující dvě století. Postupem času se vyvíjela až do dnešní podoby, nazvané autopatie.
Proč nevyzkoušet metodu, „dopující“ tělo i mysl, a to navíc bez negativních vedlejších účinků, aniž by se do těla implementovaly látky, které ho poškozují? Vypadá to až neuvěřitelně, avšak je popsáno mnoho případů, kde dokumentujeme výborné výsledky u fyzicky aktivně žijích lidí a sportovců. Týká se to nejen samotného zvýšení výkonu. Na fyzické úrovní dochází při užití autopatického preparátu po předchozí tělesné zátěži k rychlejší a účinnější regeneraci. Metoda pomáhá po zátěži opravit poškozené svalové a vazivové kloubní tkáně tím, že zlepšuje samoozdravné procesy organismu. Zároveň, jak zkušenosti ukazují, pomáhá posouvat aerobní a anaerobní práh sportovce a zvyšuje se jeho schopnost okysličení tkání. Tyto faktory jsou pro většinu aktivních lídí naprosto klíčové. Autopatie zefektivňuje a zintenzivňuje přirozené regenerační a adaptační vlastnosti organismu při i po fyzickém vypětí. Zároveň je užitečná po úrazech, které jsou s aktivním životním stylem a sporty obecně neodmyslitelně spjaté. Zkracuje dobu hojení, zmírňuje bolest a zvyšuje energii.
Autopatie na psychické úrovni přispívá k soustředěnosti na činnost, ke zklidnění či dosažení prázdnoty mysli, kdy se mentálně nacházíte v přítomném okamžiku, což ocení výkonnostní sportovci při soutěži, závodě nebo jakémkoliv sportovním klání, jelikož je díky tomu možné lépe vnímat aktuální tréninkovou či zápasovou situaci – tento tzv. stav „mu“ byl vždy mistry tradičních východoasijkých bojových umění vyzdvihován jako hlavní předpoklad k úspěchu technicky a fyzicky již připraveného jedince, a to jak v boji, tak samozřejmě v jakékoliv soutěžní situaci – což lze převést do jákéhokoliv sportovního odvětví. Může lépe dojít ke sjednocení těla a mysli v konkrétní činnosti. Mizí patologické strachy a podobně. Především zvyšuje autopatie úroveň zdraví, a tak pomáhá předcházet různým infekčním chorobám. Každý člověk ocení, pokud může nerušeně provozovat svojí oblíbenou tělesnou aktivitu nebo při sportu se systematicky držet svého tréninkového rozvrhu bez přestávek, mnohdy vznikajících kvůli infekcím či jiným akutním problémům, oslabujícím tělo i mysl. Výkonnostní sportovci, pohybující se téměř denně na hraně svých tělesných možností, mají často oslabenou imunitu a tím pádem mohou být k onemocnění náchylnější, než běžná populace. Na tomto poli je už za šestnáct let sdílení výsledků autopatie, například mimojiné na dvanácti výročních konferencích, velká zkušenost. Víme, že je možné těmto stavům předcházet a pokud nastanou, potíže řešit nebo rychlé řešení podpořit. Nejedná se tedy o žádné teoretizování, mluví za sebe výsledky z praxe tisíců lidí po celém světě.